Międzynarodowa współpraca z Litwą
W ramach projektu dwuletniej współpracy międzynarodowej z litewskim progymnazjum z Dainai uczniowie poznawali zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem Europy.
W nawiązaniu do zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi 2023 zrealizowane zostało ostatnie - finalne zadanie zaplanowane w programie eTwinning "Eco-awareness of students the key to sustainable development of Europe". Wspólnymi siłami uczniowie z Litwy i Polski nagrali krótki spot zawierający porady jak dbać o planetę by zapewnić jej dobrostan na lata.
Zapraszamy do jego obejrzenia. Jako, że materiał jest w języku angielskim, poniżej przedstawiamy wypowiedzi uczniów przetłumaczone na język polski.
- Powinniśmy ograniczyć użycie jednorazowych tworzyw sztucznych, takich jak słomki, butelki na wodę i torby, i wybrać bardziej zrównoważone alternatywy, takie jak butelki i torby wielokrotnego użytku.
- Możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy, spacerując, jeżdżąc na rowerze lub korzystając z transportu publicznego zamiast jeździć samochodem na krótkich dystansach.
- Wyłączanie światła i urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane, może zmniejszyć zużycie energii i zaoszczędzić pieniądze.
- Powinniśmy poddawać recyklingowi papier, plastik i inne materiały zamiast wyrzucać je jako śmieci.
- Sadzenie większej liczby drzew i wspieranie ponownego zalesiania może pomóc w walce ze zmianą klimatu i zwiększeniu różnorodności biologicznej.
- Krótsze prysznice, naprawianie przecieków i niemarnowanie wody mogą pomóc w ochronie zasobów słodkiej wody.
- Wybór ekologicznej i lokalnie uprawianej żywności może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z transportem na duże odległości i nawozami chemicznymi.
- Wspieranie zrównoważonych praktyk połowowych może pomóc w ochronie życia morskiego i utrzymaniu zdrowych oceanów.
- Ograniczenie marnotrawienia żywności poprzez kupowanie tylko tego, czego potrzebujemy i kompostowanie resztek żywności może pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych ze składowisk.
- Wspieranie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i wodna, może zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i pomóc w walce ze zmianą klimatu.
Koordynatorami projektu były pani Anna Plichta i pani Małgorzata Jankowska.